Search

RESULTS; Forty-six cars take to the Speedpark on Opening Night


PRECISION FORESTRY MODIFIED DIVISION (12 CARS)

Fast Qualifier 43 Cody MacLean 14.140

Dash

1. 43M BJ Marcoux 2. 43 Cody MacLean, 3. 25 Joe Diesler 4. 90 Jay Palumbo

Heat #1A

1. 27 Tim Aho 2. 75 Dennis Aho 3. 56 Taylor Babcock 4. 34 Tyler Rye 5. 56x Mike Babcock 6. 11 Leila Uhlman

Heat #1B

1. 27 Kyle Jarrett 2. 43M BJ Marcoux 3. 43 Cody MacLean 4. 90 Jay Palumbo 5. 24 Buddy Gray IV

Did not start - 25 Joe Deisler

Heat #2A

1. 27 Tim Aho 2. 56 Taylor Babcock 3. 34 Tyler Rye 4. 11 Leila Uhlman 5. 56x Mike Babcock

Did not start - 75 Dennis Aho

Heat #2B

1. 24 Buddy Gray IV 2. 90 Jay Palumbo 3. 43M BJ Marcoux 4. 43 Cody MacLean 5. 27 Kyle Jarrett

Did not start - 25 Joe Diesler

Feature (40 Laps)

1. 43 Cody MacLean 2. 24 Buddy Gray IV 3. 27 Tim Aho 4. 90 Jay Palumbo 5. 43M BJ Marcoux 6. 56 Taylor Babcock 7. 27 Kyle Jarrett 8. 75 Dennis Aho 9. 11 Leila Uhlman 10. 56 Mike Babcock 11. 25 Joe Deisler 12. 34 Tyler Rye

ABC STOCK CARS A-DIVISION

Fast Qualifier

7 Randy Nash 14.750

Dash

1. 0 Keenan Spurway 2. 7 Randy Dash 3. 5 Jason Praysner 4. 01 John Ross

Heat #1A

1. 36 Paul Fox 2. 51 Brett Bray 3. 19 Grant Howard 4. 68 Tony Rankin 5. 29 Ross Olsen Sr. 6. 57 Tod Ferguson

Heat #1B

1. 0 Keenan Spurway 2. 7 Randy Nash 3. 5 Jason Praysner 4. 01 John Ross 5. 42 Shawn Greeley 6. 7 Terry Royer

Heat #2A

1. 7 Randy Nash 2. 5 Jason Praysner 3. 68 Tony Rankin 4. 01 John Ross 5. 51 Brett Bray 6. 19 Grant Howard 7. 0 Keenan Spurway 8. 36 Paul Fox 9. 29 Ross Olsen Sr. 10. 42 Shawn Greeley

Feature (32 Laps)

1. 5 Jason Praysner 2. 68 Tony Rankin 3. 36 Paul Fox 4. 19 Grant Howard 5. 0 Keenan Spurway 6. 51 Brett Bray 7. 01 John Ross 8. 42 Shawn Greeley 9. 57 Tod Ferguson 10. 29 Ross Olsen Sr.

Did not start - 7 Randy Nash

ABC STOCK CARS B-DIVISION

Fast Qualifier

25 Larry Young Sr. 16.000

Dash

1. 26 Buddy Palahnuk 2. 18 Zack Knight 3. 20 Pat Goodwin 4. 25 Larry Young Sr.

Heat #1A

1. 25 Larry Young Sr. 2. 29 John Carter 3. 1 Mike Schwartz 4. 64 Stan Wittler 5. 44 Chris Toms 6. 26 Buddy Palahnuk

Heat #1B

1. 21 George Miller 2. 2 John Lowery II 3. 20 Pat Goodwin 4. 18 Zack Knight 5. 18 Greg Matheny 6. 09 Steve McDonald

Heat #2A

1. 25 Larry Young Sr. 2. 2 John Lowery II 3. 20 Pat Goodwin 4. 21 George Miller 5. 18 Zack Knight 6. Greg Matheny

Heat #2B

1. 26 Buddy Palahnuk 2. 29 John Carter 3. 1 Mike Schwartz 4. 7 Terry Royer 5. 44 Chris Toms 6. 64 Stan Wittler

Feature (31 Laps)

1. 25 Larry Young Sr. 2. 26 Buddy Palahnuk 3. 2 John Lowery II 4. 1 Mike Schwartz 5. 20 Pat Goodwin 6. George Miller 7. 09 Steve McDonald 8. 44 Chris Toms 9. 18 Greg Matheny 10. 64 Stan Wittler 11. 7 Terry Royer 12. 29 John Carter

Did not start - 18 Zack Knight

FOUR CYLINDER DIVISION

Fast Qualifier

88 Dean Eggart 17.260

Dash

1. 4 Michael Carbone Jr. 2. 88 Dean Eggart 3. 27 John Robinson 4. 52 Jon Diodati

Heat #1

1. 88 Dean Eggart 2. 26 Buddy Palahnuk 3. 52 Jon Diodati 4. 88 Randy Lapassie 5. 8 Jack Wieman 6. 42 Kyle Clement 7. 4 Michael Carbone Jr. 8. 27 John Robinson

Heat #2

1. 4 Michael Carbone Jr. 2. 88 Dean Eggart 3. 52 Jon Diodati 4. 42 Kyle Clement 5. 8 Jack Wieman

Feature (20 Laps)

1. 88 Dean Eggart 2. 52 Jon Diodati 3. 42 Kyle Clement 4. 8 Jack Wieman 5. 4 Michael Carbone Jr. 6. 15 Don Dangler III 7. 88 Randy Lapassie 8. 26 Buddy Palahnuk

Did not start - 3 Brent Fewchuk, 27 John Robinson


0 views

E-Mail:  racekinross@gmail.com   Phone/Text:  906-203-1621 (Gerry)

LIKE us on Facebook  |  FOLLOW us on Twitter