Search

Palahnuk, Aho, Young Jr. & Sr. take Fair Wins


UNOFFICIAL RESULTS FROM 09-04-15 Season Championship / Chippewa County Fair Event

PRECISION FORESTRY MODIFIEDS (25 CARS) Fast Qualifier

18 Zack Knight - 14.332 Dash

1. Bud Gray III 2. Buddy Gray IV 3. Dennis Uhlman 4. Zack Knight

Heat #1 1. Paul Fox 2. Dennis Aho 3. John Clawson 4. Rick Ellis 5. Mark Laakso 6. Daniel Loshaw 7. Leila Uhlman 8. Joe Deisler Heat #2 1. Tony Rankin 2. Tim Aho 3. Brian Baumgarten 4. Dustin Jackson 5. Jay Palumbo 6. Kyle Jarrett 7. Taylor Babcock

Did not start - Chris Stark

Heat #3

1. Josh Ware 2. Jerry Artuso 3. Buddy Gray IV 4. Cody MacLean 5. Zack Knight 6. Jim Dubois Jr. 7. Dennis Uhlman 8. Bud Gray III 9. Todd Jackson

Last Chance Race

1. Paul Fox 2. John Clawson 3. Rick Ellis 4. Daniel Loshaw 5. Leila Uhlman 6. Mark Laakso

Did not start - Dennis Aho

Feature (40-laps) 1. Tim Aho 2. Jay Palumbo 3. Brian Baumgarten 4. Zack Knight 5. Jim Dubois Jr. 6. Dustin Jackson 7. John Clawson 8. Taylor Babcock 9. Bud Gray III 10. Kyle Jarrett 11. Cody MacLean 12. Jerry Artuso 13. Josh Ware 14. Dennis Uhlman 15. Todd Jackson 16. Tony Rankin 17. Paul Fox 18. Buddy Gray IV

Did no start - Chris Stark, Joe Deisler

KEN GRAHAM TRUCKING A-DIVISION / LITTLE CAESARS B-DIVISION (25 CARS) A- Fast Qualifier 7 Randy Nash - 14.860

B- Fast Qualifier

4Q Brian Dubois - 15.960 A-Dash 1. Todd Jackson 2. Larry Young Jr. 3. Tom Stone 4. Randy Nash

B-Dash

1. Brian Dubois 2. Larry Young Sr. 3. Greg Matheny 4. Curtis Bawks

Heat #1A 1. John Ross 2. Gerald Archer 3. Brad Bibeau 4. Ron Raynor Jr. 5. Ken Fewchuk 6. Mike Fox

Heat #2A

1. Larry Young Jr. 2. Todd Jackson 3. JP Delpaggio 4. Paul Fox 5. Tom Stone 6. Tod Ferguson 7. Scott Bolster 8. Randy Nash

Heat #1B 1. Larry Young Sr. 2. Greg Matheny 3. Brian Dubois 4. Patrick Goodwin 5. Ken Vanluven 6. Tyler Rye 7. Curtis Bawks 8. Joey Harper 9. Brad Bawks 10. Grant Howard 11. Chris Piche

A-Feature (25 laps) 1. Larry Young Jr. 2. John Ross 3. Todd Jackson 4. Tom Stone 5. JP Delpaggio 6. Brad Bibeau 7. Ron Raynor Jr. 8. Gerald Archer 9. Scott Bolster 10. Ken Fewchuk 11. Tod Ferguson

Did not start - Randy Nash, Paul Fox, Mike Fox

B-Feature (20 laps)

1. Larry Young Sr. 2. Tyler Rye 3. Curtis Bawks 4. Patrick Goodwin 5. Ken VanLuven 6. Chris Piche 7. Brian Dubois 8. Greg Matheny 9. Joey Harper 10. Brad Bawks 11. Grant Howard

Did not start - Mike Schwartz

AUTOZONE FOUR CYLINDERS (8 CARS) Fast Qualifier 88 Dean Eggart - 16.670 Dash 1. Dean Eggart 2. Jacob Heimonen 3. John Carter 4. Michael Carbone Jr. Heat #1 1. Buddy Palahnuk 2. Dean Eggart 3. John Robinson 4. Brady Nash 5. Jacob Heimonen 6. John Carter 7. Michael Carbone Jr. 8. Patti Clement

Feature (20 laps) 1. Buddy Palahnuk 2. Dean Eggart 3. Brady Nash 4. Michael Carbone Jr. 5. John Robinson 6. John Carter 7. Patti Clement 8. Jacob Heimonen


20 views

E-Mail:  racekinross@gmail.com   Phone/Text:  906-203-1621 (Gerry)

LIKE us on Facebook  |  FOLLOW us on Twitter